Hra Cesta kolem světa za 80 dní je vytvořena na základě známé knihy Julese Verna. Hráči se na začátku 20. století stávají závodníky, kteří musí procestovat svět za co nejkratší dob u. Začátek i konec  závodu je ve městě Londýně.

Cesta kolem světa za 80 dní

Cesta kolem světa za 80 dní

Hrací deska má krásný a přehledný design. Na desce je zobrazeno  10 destinací, kterými musí hráči projet, počítadlo času a snad nejdůležitější jsou akční ikony, které hráči využijí při cestování.Pro cestování je třeba zahrát určitý počet cestovních  karet. Na cestovních kartách jsou vyobrazeny  vlaky a lodě v různých časových obdobích. Najdete na nich první parní vlaky a parníky, ale i lodě a vlaky z 20. století. Na každé kartě je číslo, které znázorňuje jak dlouho bude cesta touto kartou trvat a je samozřejmé, že starým parníkům bude cesta trvat déle, než moderním lodím.

 

Hráčův tah

Každý hráč si na začátku svého tahu vybere jednu cestovní kartu z nabídky 5 karet, které jsou rozdány pod akčními ikonami. Spolu s kartou získává i akci, ke které se tato karta vztahuje. Takže je důležité nevybírat pouze cestovní karty, ale i akci, která se Vám nejlépe hodí. Poté může hráč zahrát akci kterou si zvolil a cestovní karty.

Cestovní karty - vlaky

Cestovní karty - vlaky

 

 

 

 

 

Speciální akce:

–          Získání zlatého penízku – platba za pokus o urychlení cestování

–          Využití horkovzdušného balónu –  může urychlit cestování

–          Přemístění detektiva – zachránit se, popřípadě ztrpčit život protihráčům 🙂

–          Získání speciální karty – usnadnění a zrychlení cestování

–          Zajištění si prvního tahu při dalším kole – v dalším kole začínáte jako první (máte na výběr ze všech možností)

–          Výměna cestovních karet v ruce za nové – můžete vyměnit max. 3 karty z ruky za jiné

 

Jakmile si hráč vybral jednu akci, už si ji nemůže zvolit jiný hráč, proto je výběr speciální akce „Zajištění si prvního tahu při dalším kole“ velice oblíbená. Detektiv je taky velice zajímavá proměnná ve hře. Pokud s ním na konci svého tahu zůstanete ve městě, automaticky se Vám prodlouží cesta o 2 dny, takže je opět velice dobré promyslet, do jakého města detektiva umístíte.

Při cestování se může hráč posunout do dalšího města, ale pozor, pokud hráč nemá speciální kartu viz. Speciální akce, může se posunou pouze do následujícího města, dále ne. Počítání dnů je jednoduché např. pokud je na přesun do dalšího města zapotřebí karta vlaku a lodi, z čehož karta vlaku má na sobě napsáno číslo 4 a karta lodi číslo 5, bude hráči trvat cesta 9 dní.  Vyjímku představuje zahrání 2 stejných karet. Pokud na přesun potřebujete 2 karty lodí a máte v ruce 2 stejné lodě (stejný počet dnů), dny se nesčítají, ale hráči trvá cesta pouze počet dní z jedné karty. Např. Máte v ruce 2 stejné lodě, každé z nich trvá cesta 5 dní, místo 10 dnů vám cesta bude trvat pouze 5 dnů.

U každého města jsou 2 náhodně vybrané bonusové žetony. Pokud projdete městem jako první, získáte jako odměnu první bonusový žeton. Druhý bonusový žeton je pro hráče, který projde městem jako poslední.

Cesta kolem světa za 80 dní

Cesta kolem světa za 80 dní

Důležité je si uvědomit, že do cíle musíte dorazit za co nejmenší počet dnů a to nemusí nutně znamenat, že budete v Londýně první. Ovšem první hráč v Londýně má tu výhodu, že od momentu  kdy dorazil do cíle, se ostatním hráčům za každé kolo na cestě automaticky přidá 1 den navíc, což je brilantní tah, protože nutí ostatní hráče „pohnout kostrou“ a nečekat na ideální karty.

Tento článek nakousl základní aspekt hry, ale hra rozhodně nabízí daleko více, než je tu zmíněno. Je to ideální hra pro ty, kteří nejsou zběhlí ve strategických. Osobně hru považuji za výbornou zábavu, kterou ocení malí i velcí hráči. Hra se dá hrát v rodinném kruhu i mezi kamarády i piva. Pravidla jsou snadná a dají se lehce pochopit. Po pár hrách se dá hra dokončit kolem 40 minut, takže nad ní nestrávíte dlouhé hodiny.

Všem ji vřele doporučuji 🙂

Tým Deskovečky.cz

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Please insert the signs in the image: