Prázdniny jsou téměř tady. Přichází čas dlouhých letních večerů, svobody od školní docházky, a hlavně je tu čas cestování.  Ať už jedete do tepla nebo do zimy, na sever či na jih, cesta má vždy jeden společný faktor. Tímto faktorem jsou dlouhé hodiny strávené v autě, letadle a v nejhorším případě v autobusu. A právě tato doba strávená na cestě se dá výborně zaplnit hraním deskových či karetních her. V posledních letech se vývojáři zaměřili na tvorbu společenských her, které jsou skladné, jednoduché, zábavné, tedy ideální na dlouhé cesty a dovolenou. V tomto článku najdete tipy na několik her, které byly samotnými hráči zvoleny za nejzdařilejší.

1.      Česko na cesty

Tato poučná hra je vhodná pro starší hráče, kteří se rádi dozvídají nové věci. Ve hře najdete 600 otázek rozdělených do šesti tematických okruhů: dějiny, kultura, příroda/věda/technika, zeměpis, sport a všeobecné znalosti. Kdo první správně zodpoví alespoň jednublog otázku z každé kategorie, stává se vítězem!

 

2.      Všechny vlajky světa

Všechny vlajky světa

Další vědomostní hra vhodná na cesty. Pokud rádi poznáváte nové země, jistě Vás bude tato hra bavit. Princip je jednoduchý: přiřadit k vlajce státu jeho název. Na plastových kartičkách jsou nápovědy, které vám pomohou stát identifikovat. Pro opravdové cestovatele hra jistě nebude žádný problém!

3.      Česko sport

Sportovci, těšte se! Jedno z nejnovějších rozšíření známé společenské hry Česko otázky a odpovědi tentokrát vyzkouší vaše vědomosti z oblasti sportu. Ačkoliv toto rozšíření není původně myšleno pro cestování, jeho úsporná velikost a jednoduchost herního principu ho dělá výborným kandidátem pro zpříjemnění každé dovolené.

4.      Námořní bitva na cesty

Osvědčená klasika, která nezklame. Tato hra je nenáročná, zábavná, vhodná pro všechny věkové kategorie a dá se hrát stále dokola. Díky její pevné konstrukci se dá hrát všude – v autě, na pláži, v hotelovém pokoji,… Zkrátka je vhodná do všech podmínek, a upřímně – kdo by si při plavbě lodí nechtěl zahrát námořní bitvu?

5.      Šachy magnet

Naprostá klasika. Pro zapřisáhlé hráče, kteří se bez této hry neobejdou, ale i pro rekreační hráče, kteří si rádi procvičí strategické myšlení. Magnetická deska zaručí upevnění figurek na hracích polích. Při hraní se tedy není třeba obávat poztrácení figurek a nezbývá, než si vychutnat zážitek z hraní šachu na jakémkoliv místě chcete.

6.      Člověče, nezlob se – magnet

Další skvělá hra s letitou tradicí. Hra je vhodná k zabavení dětí i dospělých. Její jednoduchý princip, barevný design a vysoká hratelnost uchvátí všechny hráče a zpříjemní chvíle strávené cestou za prázdninami, i na samotnou dovolenou.

7.      Osadníci z Katanu – kostková hra

Pro fanoušky známé hry Osadníci z Katanu byla vytvořena její speciální verze vhodná na cesty. Od ostatních her se vyznačuje možností hry jen pro jednoho hráče. Jako v každé osadnické hře i zde stavíte cesty, vesnice, města a najímáte rytíře. Pouze zde není žádný ústřední ostrov, ale hráči mají každý vlastní desku „building sheet“. Ke stavbě také potřebujete suroviny, které získáte házením 6 kostek se symboly surovin. Vzhledem k počtu kostek se hra tolik nehodí přímo k jízdě autem, nicméně během samotné dovolené se s ní už můžete vytasit kdekoliv.

8.      Activity kompakt

Activity kompakt je upravená zmenšená verze hry Activity Original. Pokud jedete s partou kamarádů na dovolenou, pak je tato hra přesně pro vás. Stejně jako Activity Original, hra obsahuje prvky kreslení, pantomimy a hlavně komunikace, pouze zde nejste omezeni rozkládáním velkého hracího plánu.

9.      Na ex!

Na Ex! Sada her v lahvi (či soudku) je bezva společenská hra na párty, která vám zaručuje nekončící noc plnou zábavy. Ani tato hra nebyla původně určena jako cestovní, nicméně její malé a pevné balení zaručuje, že vydrží náročnější cesty i hrubší zacházení. Každá z 25 her promění jakýkoli mejdan v nezapomenutelný zážitek a předvedete i to, co jste nečekali, že by ve vás mohlo být!

10.  Už tam budeme?

Už tam budeme?

„Už tam budeme?“ je zásadní otázka všech dětí téměř při každé cestě, i kdyby trvala jen slabou hodinku… autoři se jí nechali inspirovat a vytvořili novou, nenáročnou hru pro děti speciálně na cesty autem. Hra obsahuje kartičky s obrázky věcí, které máte za úkol v reálu najít, každá kartička je bodově ohodnocena podle obtížnosti. Stačí se podívat z okénka a můžete mít bod. Kdo nasbírá nejvíce bodů, než dojedete do cíle? Jednoduchá, barevná a zábavná hra pro zkrácení času na cestě, navíc v krásně barevném plechovém kufříku.

 

11.  Umí prase létat? na cesty

Umí prase létat?

Umí prase létat? No to se ví, že ne! Ale vědět o zvířatech všechno není tak úplně jednoduché: Má ježek ocásek? Je medvídek Panda zvířetem volně žijícím v Evropě? Zábavná hra pro děti i dospělé má poučnou a zároveň zábavní složku, uchvátí každého, a na nudu nezbude čas.

 

 

Vyzkoušejte nějaký z našich tipů a zabavte sebe i vaše děti na dovolené 🙂

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Please insert the signs in the image: