obal hry Dobyvatelé vesmíru

obal hry Dobyvatelé vesmíru

Pokuste se dobýt ekonomicky nebo silou kus vesmíru. Dobyvatelé vesmíru je dobyvatelská hra, kde se snažíte o vyložení karet s co největší bodovou hodnotou. Nečekejte, žádné dělání naschválů soupeřům atd., každý si budete stavět na vlastním písečku :). Mechanika je velice podobná karetní hře San Juan. Pokud umíte anglicky, doporučuji si pravidla přečíst v originále, v české verzi je plno nejasností a značné množství překlepů. Studium pravidel vyžaduje soustředění a obezřetnost. Výhodou mají hráči, kteří znají hru San Juan, nebo se hru naučí z cizojazyčných pravidel na internetu. Pravidla na první pohled vypadají složitě, ale zdání klame :), dají se vysvětlit za pár minut. Takže se jich vůbec nemusíte bát. Určitě stojí za to se prokousat pravidly a hru pochopit, jakmile se ji naučíte, z ruky už ji nedáte.

Příprava a průběh hry

Před samotnou hrou je třeba připravit zásobu vítězných bodů dle počtu hráčů, připravit „startovní planety“, rozdat každému hráči sadu akčních karet a může se hrát. Hráči pak postupně provedou dle vynesených karet příslušné akce. Akci provedou všichni, avšak hráč, který kartu vyložil, má navíc jako jediný určitý bonus. Fází je celkem pět a specifikem hry je, že v jednom kole nemusí notně proběhnout všechny. Proběhne jen ta fáze, která je vyložená. Pokud všichni hráči vyloží průzkum, tak se zahraje jen průzkum. To, které proběhnou, je určeno tajnou volbou každého hráče. Každý z hráčů má své vlastní akční karty s jednotlivými fázemi a z nich pro každé kolo jednu tajně zvolí. Tím určí, která fáze v nejbližším kole proběhne, ale pozor, pro všechny!
Jednotlivé fáze herního kola jsou:

  1. Průzkum – Standardně každý hráč sejme 2 karty z dobíracího balíčku a jednu z nich si ponechá (tu druhou odhodí). Bonusem může být buď sejmutí tří karet a ponechání dvou z nich, nebo sejmutí šesti karet a ponechání jedné (pro větší výběr).
  2. Rozvoj – hráči vykládají do svého území jednu Technologii a platí za ní kartami z ruky. Tady je bonusem pro hráče, který si fázi vybere, že za vyložení Technologie platí o jednu kartu méně, nežli je její cena.
  3. Osídlování – hráči vykládají do svého území jednu Planetu, a buď za ní platí kartami, nebo na ní musí mít dostatek již vyložené vojenské síly. Bonusem pro hráče je přibrání karty z dobíracího balíčku po vyložení Planety do svého území.
  4. Spotřeba – hráči spotřebovávají Zboží ze svých karet pomocí Vylepšení, uvedených na kartách. Zde si hráč může jako bonus zvolit buďto Prodej některého jednoho Zboží za vyšší, nebo si může zvolit zdvojnásobení obdržených Vítězných bodů získaných spotřebou Zboží.
  5. Produkce – hráči produkují Zboží na některých svých Planetách. Bonusem pro hráče, který si tuto fázi zvolí, je kromě standardní produkce pomocí Vylepšení na kartách možnost produkovat jedno Zboží také na některé z jeho Prémiových planet.

Ve hře je více druhů karet: planety a technologie – k vyložení toho či onoho druhu je třeba příslušné akční karty. Planety lze ještě rozdělit na produkční či prémiové. Prémiová karta vám hned při vyložení vyrobí jedno zboží, ale když přijde produkce, tak už nic nevyrobí :(. Jsou zde i planety vojenské, za které se neplatí a lze je pouze vyložit, když máte vojenskou sílu, stejnou nebo větší u již vyložených karet. Je zde velký prostor vytvářet různé kombinace či systémy. Hra nabízí opravdu velké množství různých strategií a každá další hra může být jiná, proto ji mám velice ráda, a proto mě ještě neomrzela, protože ji mohu hrát každou chvíli a každá partie je jiná.  Bude záležet jen na vás, kterou strategii si zvolíte, jestli se budete soustředit jen na technologie, nebo na vojenské planety či budete produkovat.
Další její výhodou je fakt, že je velmi dobře hratelná v jakémkoliv počtu hráčů a má příjemnou herní dobou: od dvaceti minut do jedné hodiny. Dobře se hraje ve dvou a stejně dobře i v plném počtu čtyř lidí :).
Po každém kole si hráči znovu tajně volí fáze do následujícího kola a hra pokračuje stejným způsobem.
Konec hry nastává v případě, že některý z hráčů do svého území vyložil dvanáctou kartu. Pak jsou dokončeny všechny zbývající fáze kola a následně se sečtou Vítězné body každého z hráčů za jeho žetony a vyložené karty. Vyhrává hráč s nejvyšším počtem Vítězných bodů. Hra také může skončit, pokud byly spotřebovány všechny žetony Vítězných bodů.
Doufám, že vás Dobyvatelé vesmíru chytnou jako mě. Hru jsem hrála už tolikrát, že by si někteří mohli myslet, že už se mi musela úplně zprotivit, ale  s každým hraním, budete objevovat nové a nové strategie jako já 🙂

rozložená hra Dobyvatelé vesmíru

rozložená hra Dobyvatelé vesmíru

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Please insert the signs in the image: