Hraní deskových her je zábavná činnost, která se vykonává po celém světě. I tato činnost má však svou etiketu, která dělá hru zábavnější, a kterou je třeba dodržovat. Tato etiketa je popsána ve 12 následujících pravidlech.

1. pravidlo

Před začátkem hry se ujistěte, že máte dostatek času k jejímu dokončení. Pokud hráč přestane hrát uprostřed hry, většinou je celá hra zničena.

2. pravidlo

Nekončete hru jen protože Vás nebaví, nebo protože jste z ní frustrovaní. Snažte se vydržet až do konce hry.

3. pravidlo

Nikdy záměrně nevzdávejte hru jen protože vidíte, že nemůžete vyhrát. Většina her je vytvořena tak, aby se každý hráč snažil buď vyhrát nebo dosáhnout co největšího skóre.

Nepřispívejte k tzv. „efektu vytvoření krále “. Toto se stane pokud hráč vidí, že nemůže vyhrát a rozhodne se hrát ve prospěch svého oblíbeného hráče a pomůže mu tak k vítězství.

4. pravidlo

Vždy dávejte pozor na to, kdo je na řadě. Je velice frustrující neustále připomínat hráčům, že jsou na tahu.

5. pravidlo

Snažte se naučit všechna pravidla. Některé hry mají pravidla, které specificky říkají, že některé elementy hry mají zůstat utajeny nebo mají být hráčům prozrazeny. Nezatajujte hráčům informace, které mají právo vědět. Na druhé straně jim nedávejte výhodu a neříkejte, co vědět nemusí.

6. pravidlo

Ať Vám tah netrvá celou věčnost. Profesionální hráči toto nazývají „paralyzační analýza.“ Proveďte váš tah v rozumném čase. Po provedení tahu řekněte hráčům, že jste se svým tahem skončili.

7. pravidlo

Nerušte ostatní hráče při jejich tahu. Pokud chcete říct vtip nebo se na něco zeptat, udělejte to ve svém tahu, ať nikoho nerušíte. Nespěchejte na spoluhráče, aby udělali svůj tah. Neposmívejte se jejich rozhodnutím. Respektujte své spoluhráče.

8. pravidlo

Pokud máte u stolu s hrou jídlo a pití, buďte velice opatrní.

9. pravidlo

Na konci hry spočítejte své peníze či body potichu. Počítání nahlas může zmást spoluhráče v jejich počítání. Počkejte až všichni dopočítají a teprve potom nahlaste Váš výsledek.

10. pravidlo

Pokud hrajete nějakou hru poprvé, nemusíte přesně rozumět všem pravidlům. Nehádejte se o pravidlech během hry. Hrajte jak nejlépe umíte a snažte se pravidla při hře naučit.

11. pravidlo

Pokud se hráči začnou hádat o pravidlech během hry, nechte zkušenější hráče dohledat přesnou definici pravidel, nebo je nechte rozhodnout podle jejich uvážení. V některých případech můžete nechat o problému hlasovat.

12. pravidlo

Asi je zbytečné to psát, ale nepodvádějte. Nestojí to za to a výsledek hry není až tak důležitý.

Dodržováním těchto pravidel si zajistíte dobré podmínky k hraní deskových her.

  1. Milos says:

    Nepodvádějte?! Ještě, že je to tu napsaný. Tohle musím říct jedné naší kamarádce, se kterou hrajeme. Především v UNU fixluje strašně…:(

  2. Cin says:

    Nesmime ji nechat rozdavat karty, jinak zarucene vyhraje. Pokud prece jen rozdava karty, musime ji jeji karty vzit a vymenit s vlastnimi. 😀

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Please insert the signs in the image: