O tom, že kvalitní nůž tvoří základ dobré kuchyně, není pochyb. Jak však dobrý nůž poznat? Poradíme Vám několik kritérií, na která je dobré si dát pozor. Základním pravidlem je, že kvalitní nůž na první pohled poznat nelze!

Ocelové nože

Fiskars kuchařský nůžJak již název těchto nožů napovídá, kvalitní ocelové nože jsou vykovány z oceli. Na trhu však najdete také nože, které vypadají téměř shodně, ale jsou vyrobeny pouze z lisovaného plechu, což jejich kvality prudce snižuje. Jak tento rozdíl poznáte? Podle váhy nože, ocelový je mnohem těžší a z pravidla dokonale vyvážený, takže Vám „sedí“ v ruce. Kvalitní úchop je také znakem kvalitního nože. Při práci s takovým nožem se Vám totiž nestane, že by Vás ani při delším krájení bolela ruka.

Keramické nože

BG-4050 Nůž BergnerKeramické kuchyňské nože jsou vhodným doplňkem ocelových nožů, i když vzbuzují živé debaty mezi svými zastánci i odpůrci. Keramické nože se hodí na krájení ovoce nebo zeleniny, protože zachovávají vitaminy, které při kontaktu s kovem zanikají v důsledku chemické reakce. Správně používané keramické nože nevyžadují časté broušení, nevýhodou je však jejich křehkost. A jak poznáte kvalitu těchto nožů: kvalitní keramické nože mají rukojeť upevněnou pomocí ultrazvuku, takže oproti nekvalitním nožům s lepenou rukojetí mají užší čepel. Druhým viditelným znakem kvality keramického nože je, že pokud jej nastavíte proti slunci, měli byste přes ostří vidět stíny prstů.

Rozhoduje cena?

Odborníci praví, že kvalitní nůž za několik stokorun prostě neseženete – nože od prvotřídních nožířů se pohybují od několika tisíc korun výše. Rozhodujícím faktorem je však stále účel, se kterým si nůž pořizujete. Profesionálním kuchařům, kteří se svými noži tráví několik hodin denně, se kvalita za několik tisíc několikanásobně vrátí. Jste-li fajnšmekr, poohlédněte se třeba po nožích z damaškové oceli s rukojetí ze zkamenělého pouštního habru. Sháníte-li však kuchyňský nůž na běžné denní použití u Vás doma, nižší cena je určena právě pro Vás.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Please insert the signs in the image: