Mnozí z nás se nejednou zamysleli, proč hrajeme deskové hry, co nám to dává. Zábavu, relaxaci, uvolnění.  Když vezmu do ruky hru a začnu ji s někým hrát, její příběh mě natolik upoutá, že zapomenu na okolní svět. Většina her má v sobě příběh, kterým hraním rozvíjíte. Můžete si vyzkoušet být na chvíli osadníkem, stavitelem, ekonomem, králem, rytířem, objevitelem atd. Každý si v nich najde svoje. Hry jsou založeny na historických či současných reáliích, ale ani fanoušci sci-fi či fantasy nejsou ochuzeni.
Moderní hry mají své žánry jako zábavné párty hry, které nemohou chybět na žádné párty, jako například Activity 2, Bang, Střelené Kachny, Jungle speed, nebo se staňte obchodníkem či guvernérem v ekonomické strategické hře Puerto Rico, kde vaším úkolem bude dosáhnout blahobyt a získat nejúrodnější plantáže. Pokud spíše jste na rozvíjení civilizací, tak se Vám budou líbit hry jako Agricola, Osadníci z Katanu. Také si můžete postavit vlastní město (Alhambra, Carcassonne) nebo vybudovat železniční sítě (Trans Amerika, Trans Europa). Rádi se díváte na pořady typu Milionář atd., tak si zkuste zahrát vědomostní hru Česko. Žánrů je opravdu hodně, každý si najde svoje, co ho baví.
Uvažujete o koupi nějaké hry, ale nevíte jakou koupit a nechcete kupovat zajíce v pytli? Nedivím se, deskové hry nejsou zrovna nejlevnější záležitostí, ale zase je to věc, která se vám doma neztratí a dobrá hra dokáže přinést mnoho hodin zábavy. Moderní hry vynikají vysokou variabilitou hry, takže každá partie je jiná. Největší výhoda oproti počítačovým hrám je, že hrajete s živými spoluhráči. Zde by mohl někdo argumentovat tím, že i pc hru můžete hrát s živými spoluhráči a to na nějaké LAN párty. Ano tam sice sedíte všichni v jedné místnosti, ale koukáte do svého počítače a maximálně na někoho pokřikujete, pohni, my chceme taky hrát. Prostě desková a počítačová hra se nedá vůbec srovnávat. Hry lidi spojuje, počítač mi přijde, že je spíše odděluje. Tak teda, jak koupit nějakou tu hru, aby se vám opravdu líbila a nebyli jste zklamaní, že jste vyhodili spoustu peněz za něco, co se teď bude válet ve skříni. První věc, která je velmi důležitá, je si uvědomit, co od hry očekáváte, jestli chcete nějakou časově kratší nebo delší hru, s kým ji budete hrát a jaký typ hry chcete, rodinnou, logickou atd.  Když si uvědomíte těchto pár věcí, můžete pokračovat dál, dobrý je se podívat na internet na různé internetové obchody s hrami, ke každé hře mají nějaký krátký věcný popisek. Když se vám nějaká zalíbí, ať už graficky nebo z popisu hru, je dobré si prostudovat nějakou tu recenzi nebo komentář od nějakého toho hráče. Říkáte, že nemáte čas, něco zdlouhavě hledat na internetu. Navštivte specializovaný obchod. Prodavači vám velmi rádi pomohou s výběrem a věřte, jsou tam opravdu profíci, kteří hrám rozumí. Poslední možností, je hru si před koupením prvně zkusit zahrát v nějakém herním klubu. Například knihovna Jiřího Mahena každý měsíc pořádá herní odpoledne, kde máte příležitost si zahrát plno deskových her.
Hry a hraní je pro každého. Dají se hrát téměř s kýmkoliv a kdekoliv. Přirozeně rozvíjí psychické a fyzické schopnosti. Hra vyžaduje koncentraci, pozornost, zapojuje krátkodobou i dlouhodobou paměť, myšlenkovou analýzu, konkrétní i abstraktní myšlení. Hráči musí vždy taktizovat, zdokonalovat se na cestě od impulzivního jednání k jednání kontrolovanému. Procvičuje zručnost, obohacuje, je u nich zábava a rozmanitost nápadů. Uvolnění fantazie vám pomůže vytvořit ty nejlepší strategie vedoucí k úspěchu ve hře. Nebojte se her, jsou opravdu super a taky poznáte kamarády, rodinu- vaše spoluhráče z jiné stránky. Určitě u nich zažijete spousty zábavy, legrace, uvolnění :).

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Please insert the signs in the image: