Carcassonne je jedna z nejoblíbenějších deskových her. Velikou předností hry je fakt, že nikdo nemůže vypadnout. Každý hráč hraje až do konce a teprve na konci zjistí, jeho celkové body. Vyplatí se tedy snažit se vyhrát až do úplného konce.

Tvůrce hry se inspiroval jihofrancouzským městem Carcassonne, které je proslulé svým mohutným středověkým opevněním a rytířskou tradicí. Pokud se chcete podívat i na další obrázky, otevřete si oficiální stránku tohoto města.

Herní plán je tvořen několika kartami, ze kterých hráči staví krajinu, kterou tvoří města, kláštery, cesty, louky, atd. Hráč musí umístit kartu s krajinou tak, aby pasovala k již vytvořené krajině. Na tuto krajinu umisťují své figurky a značí si tak své území, za což získávají body. Během hry se počítají jen uzavřené celky (města, cesty), čím je větší, delší (počínáno podle počtu dílků), tím získá příslušný hráč více bodů.

Rozehrané Carcassonne

Hra je vymyšlená tak, aby v hráčích rozvíjela fantazii, tvořivé a kombinační myšlení a strategii. Ve hře není zapotřebí komunikace s protihráči, nicméně ostatní vám vždy rádi napoví, kam kterou figurku či kartičku umístit 🙂 Hra je velice originální v tom, že se pokaždé vytvoří nová herní mapa s novými možnostmi a hra Vás proto neomrzí.

Carcassonne má již celou řadu rozšíření (s doplňujícími pravidly a novými dílky krajiny), která základní hru rozvíjejí a obohacují. Bez základní sady se neobejdete, ale rozšíření je možné různě kombinovat, takže získáváte nové herní varianty a hra je pak zajímavější. Záleží pak na vás, zda si chcete zahrát rychlejší hru nebo strategičtější. Jaká rozšíření jsou nyní k dispozici:

  • 1. rozšíření – Hostince a katedrály: s novými dílky krajiny a figurkami pro dalšího (šestého) hráče.
  • 2. rozšíření – Kupci a stavitelé: Hra dostává nový rozměr v podobě obchodnického zboží, stavitelé zas umožňují postavit více v jednom tahu.
  • 3. rozšíření – Princezna a drak: Nové postavy vnášejí do hry prvek „záškodnictví“. Drak nahání strach a vyhání obyvatele, princezna pak dokáže oblouznit rytíře, takže jsou nespolehliví, ochránit vás může dobrá víla.
  • 4. rozšíření – Věž: Čtvrté rozšíření společenské deskové hry Carcassonne, ve kterém se tentokrát bude stavět do výšky. Velmoži z oblasti Carcassonne si staví věže, aby posílili svou moc a vliv v kraji. Hlídky na věžích zpozorují každého, kdo se přiblíží. Když bude protivník spatřen, dostane se do zajetí.
  • 5. rozšíření – Opatství a starosta: Nové kartičky přinášejí další možnosti hry. Starostové jsou umísťováni do měst a jejich sílu určuje počet erbů v daném městě. Stodoly umožňují obodovat louku již v průběhu hry, ne jen na jejím konci.
  • 6. rozšíření – Král, hrabě a řeka: Obsahuje minirozšíření: Král a loupeživý rytíř, Řeka II, Hrabě z Carcassonne a úplně nové minirozšíření Kacíři a kultovní místa.
  • 7. rozšíření – Katapult: Probíhá každoroční velký trh ve městě Carcassonne! Dorazili také potulní kejklíři a přivezli s sebou svoji nejnovější atrakci – gigantický katapult. S tím předvádějí různé kousky a vystřelují z něj všemožné věci.

Bodovací tabulka

Hra se dá hrát ve 2 až 5 hráčích (s rozšířením i v 6). Protože se jedná o jednoduchou hru, mohou ji hrát i děti. Je vhodná jako kvalitní zábava k rodiným večerům.

Kromě základní hry Carcassonne (modrá krabice), existují ještě další hry tohoto typu stejného názvu: Lovci a sběrači (zelená krabice) a další. Jsou to samostatné hry, které ze základní (modré) verze vycházejí, nejedná se tedy o rozšíření.

Příjemnou zábavu 🙂

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Please insert the signs in the image: