Obal hry Citadela

Obal hry Citadela

Citadela je karetní hra. Někoho okouzlí hned a druhého zase úplně naštve, že hru už nikdy nechce vidět. Tato hra přinesla do herního světa nový prvek, a to vybírání postav, který se velmi úspěšně ujal i u dalších her. V Citadele se budete snažit postavit město s hodnotnějšími stavbami, než budou mít vaši soupeři. Pomocí různých intrik budete škodit svým soupeřům. Hra probíhá v kolech. V každém kole na začátku hry si hráči vyberou postavu, za kterou budou hrát. Role si hráči vybírají tajně. Kdo za koho hraje, se odhaluje postupně. S výběrem postavy začíná vždy král. Pokud dokážete odhadnout, jakou postavu si vyberou vaši soupeři, můžete hodně získat :).
Samotné kolo pokračuje podle daného pořadí postav. První hraje Mordýř, pak Zloděj atd. Ve svém kole může hráč v libovolném pořadí provést následující akce:

Buď líznout dvě nové karty z balíčku budov a jednu z nich si nechat NEBO vzít dva zlaté z banku.
Postavit jednu budovu a zaplatit její pořizovací cenu (Stavitel může stavět až 3 budovy, pokud na ně má peníze).

 

 

 

 

 

Citadela - ukázka herních karet

Citadela - ukázka herních karet

Akce postav:

 1. Mordýř – určí postavu. Tato postavatoto kolo nehraje.
 2. Zloděj – určí postavu. Tato postava na začátku svého tahu odevzdá zlodějovi veškeré své zlato.
 3. Čaroděj – může si vyměnit své karty budov s balíčkem budov nebo s jiným hráčem.
 4. Král – bere si žeton krále a je od této chvíle začínajícím hráčem. Dostane také jeden zlaťák za každou žlutou budovu, kterou má postavenou.
 5. Kněz – nemůže být poškozen žoldnéřem. Dostane také jeden zlaťák za každou modrou budovu, kterou má postavenou.
 6. Kupec – obdrží jeden zlaťák. Dostane také jeden zlaťák za každou zelenou budovu, kterou má postavenou.
 7. Stavitel – může postavit až 3 budovy za kolo, bere si dvě budovy z balíčku budov.
 8. Žoldnéř – Zboří jednu budovu nějakého hráče, pokud zaplatí o jeden zlatý méně, než je pořizovací cena oné budovy. Dostane také jeden zlaťák za každou červenou budovu, kterou má postavenou

Hra končí, když jeden z hráčů postaví 8 budov. Dohraje se právě probíhající kolo a hráči si sečtou body:

 • body za cenu budov
 • 3 body bonus, pokud má hráč postavenu budovu od každé barvy
 • 4 body, pokud byl hráč prvním hráčem, který postavil 8 budov
 • každý další hráč, který postavil 8 budov, získá 2 body

Na první pohled se může zdát, že herního materiálu je málo, ale nebojte se, hlavní vtip hry je v jejích pravidlech. Herní komponenty tvoří karty postav, budov, nápovědní kartičky a zlaté mince (bohužel jsou plastové).  Hra je dobře skladná a díky tomu je vhodná i na cesty, lehká a nezabere moc místa :). Grafika kartiček je moc pěkná, i když se najdou lidé, kterým grafické zpracování nepřijde nejvhodnější pro děti. Rozčilují je některé karty, jako je třeba Palác, kde je vidět odhalené dívčí pozadí.  No hrůza :D. Každá budova má určenou barvu (modrá, zelená, žlutá, červená a fialová) a pořizovací cenu, která zároveň určuje bodovou hodnotu budovy na konci hry. Hru jsem ze začátku neměla ráda, jelikož jsem byla vždy zabita nebo okradena, ale přece jenom si hra ke mně cestu našla a nadchla mě. Sice to není hra, po které šáhnu pokaždé, když si chci něco zahrát, ale občas si ji zahraju ráda. Mé kamarády úplně nadchla a nedají na ni dopustit.

 

Rozložená hra Citadela

Rozložená hra Citadela

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Please insert the signs in the image: