Obal hry Keltis

Obal hry Keltis

Keltis je atraktivně vypadající hra, jejíž design vytvořil Reiner Knizia. Celá krabice má krásnou zelenou barvu, která není křiklavá na oči, ale v obchodě si ji určitě všimnete. Nedá se říct, že by hra obsahovala mnoho komponentů. Hra obsahuje krásnou herní desku a ano, je zelená. Na desce jsou znázorněny stojící kameny, s velikým kamenem ve středu a pět řad menším kamenů, které představují jakási kamenné sloupy. Dále je ve hře 110 karet, které jsou tvořeny z 5 barevných sad. Těchto5 sad se liší runami, které jsou na nich vyobrazeny (odpovídají 5 paprskům na herní desce). Každá sada karet obsahuje hodnoty 0 – 10, od které jsou vždy 2 karty v jedné sadě. Karty jsou jak jinak než světle zelené. 🙂 Hra dále obsahuje 20 hracích kamenů , 4 velké hrací kameny, 4 bodovací kameny a 25 bonusových kartiček.

Pravidla hry by snad nemohly být jednodušší na pochopení. Účelem hry je postavit 5 kamenných sloupů, které vycházejí ze středového kamene. Hráčův tah je prostý: vybrat jednu kartu z 8, které drží v ruce a zahrát ji. Hráč může kartu odhodit do odkládacího balíku, nebo ji využít k postupu stavby sloupu. Aby mohl hráč ke stavbě kartu využít, musí být číslo na kartě o jedno větší, menší nebo stejné s číslem na kartě, která byla jako poslední vyložena ke stavbě sloupu. Ale pozor, každá řada se může stavět jinak. U jedné řady mohou čísla stoupat, u druhé klesat. Je potřeba tento princip zachovat. Jakmile hráč odehrál svůj tah, doplní si kartu z balíčku, aby měl opět 8 karet v ruce.

Body se získávají podle toho, jak daleko se dostanete ve stavbě 5 sloupů. Každé postavené místo sloupu má své vlastní bodové ohodnocení. Čím delší sloup postavíte, tím více bodů získáte. Pokud se Vám nepodaří postavit první tři kameny z každého paprsku, ztrácíte body, protože první tři pozice mají záporné hodnocení. Ultimátním cílem

Rozlozená hra Keltis

Rozlozená hra Keltis

je dosáhnout konce sloupu, který má hodnotu 10 bodů. Pokud se Vám sloup podaří postavit celý, můžete v něm pokračovat od začátku a všechny body v tomto sloupu se Vám zdvojnásobí – ale pozor, zdvojnásobí se i záporné body, pokud se Vám nepodaří postavit první tři díly sloupu.

Na každém sloupu jsou 4 černé body, na které jsou náhodně umístěny kameny na začátku hry. Pokud se hráč dostane k jednomu z těchto kamenů, vezme si ho a hodnota tohoto kamene (plusová či záporná) se mu na konci počítá do celkové hodnoty jeho sloupů. Bonusové kartičky umožňují hráči postavit několik kamenů na několik sloupů během jediného tahu. Může se tak pomocí této karty dostat k dalším bonusovým místům a když si hráč vyložení této karty dobře načasuje, může se hodně posunout k cíli.

Hra končí v momentě, kdy jsou postaveny všechny sloupy, nebo pokud dojde balíček karet. Poté si hráči spočítají své skóre a samozřejmě hráč s nejvyšším počtem bodů vyhrává.

Keltis je rychlá hra – ve dvou jsme ji stihli zahrát dvakrát během 20 minut. Čtyři hráči ji budou hrát něco mezi 40-45 minutami. Je to skvělá hra pro hraní s kamarády, kteří deskové hry často nehrají.

Rozložená hra Keltis

Rozložená hra Keltis

Podle mého názoru má hra má trochu retro nádech. Ačkoliv je hra rychlá, je trochu staromódní – zahraj kartu, postav sloup. Zařadil bych ji do kategorie – vyzkoušet než se koupí. Hra je jednoduchá, rychlá a dá se hrát s kýmkoliv. Doporučuji jako oddychovou, kdy nechcete tvořit složité strategie a prožívat veliké napětí.

Přeji dobrou zábavu 🙂

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Please insert the signs in the image: