Osadníci z Katanu patří již několik let mezi špičku deskových her. Sám ji hraju již řadu let a vřele ji všem doporučuji. Jako všechny výborné hry je i tahle nápaditá a vhodná i pro děti.

Osadníci z Katanu

Osadníci z Katanu - herní plán

Ostrov Katan je dosud neobjevený a neosídlený. Vy se tuto skutečnost rozhodnete změnit a spolu s dalšími osadníky jej začnete osídlovat. Cílem hry je stát se vládcem ostrova. Aby ste toho dosáhli, musíte začít budovat cesty, vesnice a následně i města. Ke stavbě ovšem potřebujete suroviny, které musíte z ostrava získat nebo nakoupit od ostatních osadníků.  Kdo na konci hry ovládá největší území, stává se vládcem Katanu.

Herní plán je složen z několika šestistěnů, které jsou náhodně poskládány. Plán ostrova je tedy pokaždé jiný a hra Vás hned tak neomrzí. Graficky vypadá hra velice hezky. Příjemně mě překvapily figurky cest, vesnic a měst, které jsou vzhledem k jejich velikosti detailně ztvárněny.

Šestistěny, ze kterých je plán osotrova tvořen představují suroviny, které potřebujete ke stavbě cest a budov. Hlína se dá získat v rašeliništích, kámen vytěžit v horách, obilí vypěstovat a ovce chovat na pastvinách. Všechny tyto suroviny si můžete sami „vyrobit“ nebo je můžete vyhandlovat s ostatními osadníky. Aby byla hra zajímavější, fungují v ní speciální kartičky, které přináší hráčům různé výhody.

Prvek náhody ve hře představují 2 kostky, kterými si každý hráč na začátku svého tahu hodí. Ty určí, ze které krajiny se bude v daném kole těžit, kdo tedy získá surovinu. Jedinou výjimkou je, padne-li sedmička, to netěží nikdo, na scénu naopak přichází zloděj. Ten naopak jednu krajinu zablokuje do doby, než padne znovu sedmička nebo některý z hráčů (většinu postižený) nevynese rytíře, který zloděje zažene na jiné místo.

Rozšíření
Existuje celá řada rozšíření k základní sadě (nedají se hrát samostatně) , která přidávají ke hře nové prvky. Díky nim se hra stává strategičtější a o něco se oslabuje prvek náhody.

Osadníci z Katanu - námořníci

 • Námořníci – Katan sestává z více ostrovů. Novým prvkem jsou lodě (staví se podobně jako cesty) a pirát (blokuje lodní cesty, podobně jako zloděj na pevnině). Zásadní změny ale do hry toto rozšíření nepřináší.
 • Města a rytíři – K ostrovu se blíží nájezdníci, takže je nutné vyzbrojit také rytíře, aby nebyl Katan vypleněn. Toto rozšíření oproti základní verzi má hned několik nových prvků: pokud se nájezdníci dostanou na ostrov, mohou zničit vesnice či města; osadníci mohou ve městech stavět budovy, a získávat další výhody. Výborné rozšíření pro náročnější hráče.
 • Atlantis – Osadníci Atlantis je vlastně 10 různých scénářů a variant pro základní hru. Kromě hlavního scénářeAtlantis, ve kterém ostrov Katan postupně zaplavuje voda, si budete moci zahrát hru bez kostek, kdy místo hodu kostkou otáčíte kartičku s číslem a nějakou událostí.
 • Kupci a barbaři – Po vytížených cestách se trmácejí soupravy vozů skrz bláto a hluboké díry. Na hrad, kde sídlí „katanská rada“ se musí dovézt mramor a sklo. Jako vůdci karavany Vám není moc do smíchu, když potulní barbaři křižují Vaší cestu.
 • Rozšíření pro 5-6 hráčů – Zvětší hrací prostor, přidá několik akčních karet a přidá materiál pro další dva hráče. Významná je také změna v možnosti stavění. Na rozdíl od základní sady může hráč stavět i během tahu protihráče, staví-li i on.

Osadníky z Katanu všem vřele doporučuji.  Prvek obchodu s ostatními osadníky, speciální kartičky a loupežníci dodávají hře jiskru a zlepšují její hratelnost. Je to výborná hra za výbornou cenu.

Hezké hraní 🙂

 1. Zeman says:

  Ahojky, tahle hra je mazec!
  Když jsem ji naposledy hrál, tak jsem si to pořádně užil a zvítězil.
  Osadníci je jedna z nejlepších her, co jsem hrál.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Please insert the signs in the image: