Smallworld

První dojem

–          Barevné a pevné komponenty dělají dojem kvality

–          Grafika stylem komiksových obrázků

–          Dobře napsaná pravidla

–          Hra je trochu větší, tedy potřebujete větší stůl (nebo zem) aby se na něj vešly všechny komponenty

 

Hramí

Hru Smallworld vyhrajete tak, že budete mít na konci hry nejvíce výherních bodů. Konec nastává po 8 až 10 kolech, podle počtu hráčů. Nejlepší možností jak získat body je osídlit co největší území, ale pozor, různé rasy  získávají na různém území  odlišné počty výherních bodů. Pokud se Vám podaří osídlit území, ve kterém se vaše rasa cítí „jako doma“, budete za to patřičně odměněni.

Hru začínáte s jednou rasou a jednou speciální schopností. Každý hráč má na výběr ze 6 ras a 6 schopností. Za výběr platíte herními body, a jako všude, i tady existují dražší a levnější  varianty. Asi je zbytečné říkat, že pokud chcete získat nějaké „cool“ kombo, budete si muset připlatit. Na druhou stranu vyfouknete zmíněné kombo protihráčům pod nosem.

Rasy jsou tvořeny jak klasickými fantasy náměty (Orkové, Obři, Elfové,…), tak trochu méně obyčejnými náměty jako (Amazonky, Krysí muži a Titáni) celkem jich je 14. Speciální schopnosti jsou rovněž mix standardních fantasy prvků (alchymie, vládnutí drakům, létání) a neobvyklé schopnosti jako (Bersekr a Commando). Celkem je 20 schopností, což dělá 280 různých kombinací ras a schopností. Jinak řečeno, hra vždy přinese něco nového.

 

Jakmile má každý zvolenou rasu a schopnost, hra začíná. Hráči jeden po druhém osídlují herní mapu. Začínáte na okraji a míříte do středu. Každé kolo získáváte další postavu a rozšiřujete své území. Aby  ste si však území udrželi, musíte na něm nechat alespoň jednu postavu. Každá rasa má omezený počet postav k osídlování, i přesto však netrvá dlouho a hráči se začnou hašteřit o území (Small world).

V kradení území jako takovém je velice málo náhodných prvků. Stačí trumfnout protihráče o 2 postavy a vyhráváte. Například pokud si protihráč chrání své území jednou postavou, stačí Vám jednoduše postavit na stejné území 2 Vaše postavy a právě ste se stal jeho vládce.

S postupem času dobýváte větší a větší území, máte stále méně a méně volných postav. Rozšiřování spolu s útoky protihráčů zajistí, že se brzy budete rozhodovat mezi udržením toho co máte a získáváním dalšího území. Přesně v tomto okamžiku většinou opustíte svou rasu a zahrajete tzv. Decline.

Zahrát Decline znamená, že opustíte svou rasu, dostanete body za území, které vlastníte  a vyberete si novou rasu a schopnost z pěti, které Vám zůstávají. Během tohoto tahu neděláte nic jiného. V příštím tahu začínáte hru znovu s novou rasou a novým počtem postav, abyste způsobili co největší ztráty protihráčům. Později se opět můžete rozhodnout opustit i tuto rasu – v tom případě musíte odstranit body od první opuštěné rasy. Výběr zahrání Decline je nejklíčovější moment ve hře. Výběr tohoto momentu většinou vyhrává nebo prohrává hru.

 

Negativa

–          Některé schopnosti na různých kartách si jsou hodně podobné

–          Některé schopnosti  jsou výrazně lepší jak jiné, což je ovšem vyváženo kombinací různých komb.

–          Ve hře se těžko uplatňuje nějaká hlubší a detailní strategie

 

Pozitiva

–          Hra je celkem interaktivní, snad kromě momentu kdy hrajete obránce, nicméně i v momentě obrany se můžete zapojit a přemlouvat útočníka, ať napadne někoho jiného 😉

–          Hra je snadná a rychlá na přípravu a začátečníci se ji naučí rychle.

–          Body si každý hráč schovává, takže pokud hráči okupují podobná území a mají podobný počet postav, je těžké říct kdo vyhrává.

–          Omezený počet kol uchovává hru rychlou a akční, takže ji nebudete hrát 2 hodiny a modlit se, ať už je konec.

 

 

Délka hrací doby je cca 1 – 1,5 hodiny. Je to oddechová zábavná hra, která nevyžaduje detailní strategické plány. Vhodná pro hru s kamarády i s rodinou.

 

Vřele ji doporučuju jako odlehčenou zábavu 🙂

 

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Please insert the signs in the image: