Je karetní hra pro 2-4 hráče. Hraje se s balíčkem 32 mariášových karet. Jedná se velmi jednoduchou, zábavnou hru. Na párty můžete hrát o panáky, kdo prohraje, pije J. A co vlastně ve hře jde. No přece se zbavit, co nejrychleji karet. V rozdávání se všichni účastníci pravidelně střídají. Rozdávající hráč rozdá každému po pěti kartách a jednu kartu dá doprostřed stolu. Zbytek balíku tvoří talón, ze kterého hráči dobírají. Hráč, který je na tahu smí odhodit buď kartu vyložené barvy, nebo kartu stejné číselné hodnoty. Nemůže-li nebo nechce-li hráč odhodit kartu, musí vzít kartu z talónu.
Shodí-li hráč poslední kartu ohlásí-prší a ukončí tak hru.

Ve hře se vyskytují tři karty, které ovlivňují průběh hry:

  • Svršek může být nesen na libovolnou kartu (vyjma sedmičky a esa), zároveň hráč, který tuto kartu vynes, určuje, v jaké barvě bude hra pokračovat.
   Hrajeme s piketovým listem, má tuto funkci kluk.
  • Sedma, je-li právě shozena, nutí hráče, který je na řadě vzít dvě karty z talónu, aniž by nějakou kartu sám odhodil. Má-li však ve svém listu také sedmu může ji shodit a následující hráč již musí brát z talónu čtyři karty.
  • Eso – hráč po levici hráče, který eso shodil, může toto přebít pouze jiným esem. Jestliže eso nemá, nemůže shodit žádnou jinou kartu a ani nedobírá žádnou kartu z talónu.
   Podle mezinárodních pravidel mau-mau má tuto funkci osmička.
 • Varianty hry :
  • Někdy se hraje jen na čtyři karty.
  • Hraje se, dokud nezůstane ve hře poslední hráč (ten prohrál a rozdává karty k další hře), trestné body se nepočítají.
  • Sedmičky a esa nejde přebíjet.
  • Srdcová sedmička vrací do hry – zůstanou-li ve hře poslední dva hráči, jeden shodí poslední kartu (červenou či sedmu) a ta je přebita srdcovou sedmou musí si hráč vzít z talónu dvě (případně čtyři) karty a pokračovat ve hře.
  • Rychlík se hraje s osmi kartami a je možné shazovat najednou karty stejné hodnoty (na srdce mohu shodit tři osmičky a to v pořadí srdcová osma, žaludská osma, zelená osma; není možné shodit jako první v pořadí žaludskou či zelenou osmu).

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Please insert the signs in the image: