V roce 1883 George Parker (později se k němu přidal jeho bratr Charles) vytvořil deskovou hru Nankiny. Od té doby mají hry s ekonomickou tématikou své stále místo na trhu deskových her. Zde jsou některé z těch nejlepších.

1. Acquire

Obal hry AcguireHra pro 2 – 6 hráčů od 12 let. Design hry vytvořil Sid Sackson, publikoval Avalon Hill / Hasbro / Schmidt Spiele. Hráči investují do různých firem a snaží se držet většinu akcií. Možnosti investic a samotný business se rozrůstá, jak přibývá otočených hracích dílů. Každá hra se vyvíjí jinak. Acquire se v průběhu let dočkala několika vydání, což svědčí o její kvalitě.

2. Vysoké napětí

Obal hry Vysoké napětíPro 2 – 6 hráčů od 12 let. Design hry vytvořil Friedemann Friese, publikoval Rio Grande Games. Ve hře se hráči snaží co nejvýhodněji vydražit elektrárny a nakoupit do nich suroviny. Dále propojují jednotlivá města elektrickou sítí a využitím surovin ve svých elektrárnách pak do svých měst dodávají energii, což jim přináší výherní body.

3. Automobile

Obal hry Automobile
Obal hry Automobile

Pro 3 – 5 hráčů od 12 let. Design hry vytvořil Martin Wallace, publikoval Mayfair Games / Warfrog. Hráči soupeří na automobilovém průmyslovém trhu v U.S.A. Děj se odehrává na začátku 20. století. Kupují továrny, které produkují málo, středně a vysoce hodnocená auta. Začínají s 1893 Duryea a podle časové souslednosti kupují novější auta.

4. Agricola

Obal hry Agricola
Obal hry Agricola

Pro 1 – 5 hráčů od 12 let. Design hry vytvořil Uwe Rosenberg, publikoval Z-Man Games  / Lookout games. Hra vás přenese do těžké doby 17. století, kdy si lidé na farmách museli sami zaopatřit své živobytí. Čeká vás pěstování zemědělských plodin, chov zvířat, různé profese – prostě spousta věcí, které se na takové farmě mohly odehrávat.

5. Modern Art

Obal hry Modern art
Obal hry Modern art

Pro 3 – 5 hráčů od 10 let. Design hry vytvořil Reiner Knizia, publikoval Mayfair Games / Hans im Gluck. Tato hra je založena na aukcích, kde hráči nabízejí nejvyšší částky za obrazy moderních malířů. Hra je velice akční a je tu málo místa k odpočinku. Strategie se vždy mění v závislosti na tom, proti komu přihazujete, takže žádné dvě hry nejsou stejné.

6. Merchant of Amsterdam

Obal hry Merchants of amsterdam
Obal hry Merchants of amsterdam

Pro 3 – 5 hráčů od 10 let. Design hry vytvořil Reiner Knizia, publikoval Rio Grande Games / Jumbo. Dánské aukce jsou ve varu, jak se hráči snaží získat  vetší podíl v kategoriích jako, trh se zbožím, obchodní kolony,… Hodiny dodají všemu pěkný psychologický prvek…nepřihazujte příliš brzy.

7. Brass

Obal hry Brass
Obal hry Brass

Pro 3 – 4 hráče od 14 let. Design hry vytvořil Martin Wallace, publikoval Warfrog / Eagle games.  18.století, severozápadní Anglie. Středověk zvolna končí a průmyslová revoluce právě začíná svět měnit do podoby, jak ho známe dnes. Vítejte na hrabství Lancashire. Díky anglickým vynálezcům (Samuel Crompton, Richard Arkwright, James Watt), kteří umožnili průmyslové zpracování bavlny, se Lancashire stává největším střediskem bavlnářského průmyslu. To s sebou samozřejmě nese rostoucí spotřebu uhlí a železa, nutnost budování přístavů, loděnic, plavebních kanálů a později také prvních železnic.

8. Genoa

Obal hry Genoa
Obal hry Genoa

Pro 2 – 5 hráčů od 12 let. Design hry vytvořil Rüdiger Dorn, publikoval Alea / Rigo Grande games / Asmodée Editions. Všechno se dá vyřešit vyjednáváním. Genoa dříve vyšla pod názvem Travers of Genoa. Musíte hrát s protivníky a nebát se udělat rozhodnutí. Se správnými lidmi je Genoa úžasná hra. Hráči získávají zboží, plní úkoly a vyjednávají po celou dobu hry.

9. Money

Obal hry Money
Obal hry Money

Pro 3 – 5 hráčů od 10 let. Design vytvořil Reiner Knizia, publikoval Gryphon Games. Cílem hry je shromáždit tolik peněz jedné měny, kolik jen můžete. Hráči sází karty ze své ruky, které mění s protihráči. Vyhrává ten, kdo vytáhne nejvíce cenou kartu. Karty představují měny z celého světa.

10. Monopoly

Obal hry Monopoly
Obal hry Monopoly

Pro 2 – 8 hráčů od 8 let. Design vytvořil Charles Darrow, publikoval Parker Brother / Hasbro. Monopoly jsou nejspíš nejznámějších ze všech moderních ekonomických her. Většina lidí ji hraje s nesprávnými pravidly, ale je to solidní hra postavená na ekonomických základech.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Please insert the signs in the image: