Rád bych se s Vámi podělil o speciální variantu hry, kterou jsme spolu s kamarády vytvořili z různých dostupně známých variant hry UNO. Vlastně ani nevím, jak se hra UNO hraje normálně, takže Vám povím podle jakých pravidel hrajeme my.

Karty UNO

Karty UNO

Hrajeme na tyto speciální karty: 0, 9, +2, +4, stopka (eso), měnička barev, měnička směru, dvě úplně stejné karty, poslední kartu (UNO;) ).

0…… posunete všechny své karty v ruce po směru hry. Pokud máte jako poslední kartu 0 a zahrajete ji, přijdou Vám karty od souseda a Vy předáte své vítězství hráči po směru hry – takže to nedělejte a radši si vemte z balíku.

9…… jakmile je vyložena, všichni ji musí okamžitě zaplácnout, kdo na ni položí ruku jako poslední, bere si 3 karty. V případě, že je ten stejný hráč na řadě, hraje. Pokud hráč, který byl nejpomalejší není na řadě, pokračuje v kole ten, kdo by byl na tahu, jako by se vyložila normální karta. Bereme efekt karty 9 jako globální, takže nikdo neztrácí braním karet kolo.

+2…… hráč, na kterého je tato karta zahraná, si vezme 2 karty. Pokud na tuto kartu hodí další +2 kartu, člověk po směru hry si vezme 4, atd….Na +2 se smí vyložit +4, ale ne naopak! Žádné jiné karty se na +2 házet nesmí. Pokud si hráč bere karty, chápeme to jako jeho tah a na řadě je hráč po něm.

+4…… hráč, na kterého je tato karta zahraná, si vezme 4 karty. Pokud na tuto kartu hodí další +4, jeho soused po směru hry si vezme 8 karet, atd…. Tuto kartu může přebít pouze další +4, žádná jiná. Pokud si hráč bere karty, chápeme to jako jeho tah a na řadě je hráč po něm.

Stopka (eso)… hráč v tomto kole nic nedělá, pokud nemá také stopku.

Měnička barev… změníte si barvu, na Vámi vyhovující.

Měnička směru… změníte směr hry zprava doleva a naopak.

Hráč může zahrát 2 a více naprosto stejných karet v jednom tahu. Také může během cizího tahu některého hráče předběhnout a to tak, že jej předběhne a odhodí svou kartu na hromadu jako první. Pozor! – předbíhat se dá jen s naprosto stejnými kartami, tedy jak v čísle, tak v barvě. Např. odhodíte zelenou trojku, hráč po vás odhodí žlutou pětku, vy si uvědomíte, že také držíte žlutou pětku a tak ačkoliv nejste na řadě, můžete hrát tuto žlutou pětku, ale musí se vám ji podařit vyhodit před hráčem, který by normálně jel. Žluté pětky musí ležet na sobě. Když se vám to podaří, bude opět hrát hráč, který jede po Vás. Tohoto pravidla se dá dobře využít, když máte v ruce jako poslední karty dvě úplně stejné. Odhodíte je najednou a vyhrajete hru, ani nemusíte říkat UNO.

Poslední karta v ruce = UNO…kdo neřekne a je chycen ostatními, bere si 2 karty.

Zažili jsme i varianty, kde se hrálo na kartu 6 a to tak, že kdo odhodí 6, může si s libovolným hráčem vyměnit karty v ruce.

Karty UNO

Karty UNO

Co se týká vracení do hry, tak na toto pravidlo nehrajeme. Pokud někdo odhodil poslední kartu, tak je ze hry venku, i kdyby na něj v příštím kole šla +4.

Takto upravenou hru hrálo už mnoho mých přátel, malých dětí v kroužku a všichni si ji pochvalovali a hrají doteď. Variant této hry je nesmírné množství, pravidla se dají kombinovat a měnit a výsledek je takový, že se s Unem nikdy nenudíte.

Takže přeji spoustu zábavy a bacha na „UNO“!

  1. Cin says:

    Tato pravidla muzu doporucit, jsou ze vsech uplne nejlepsi!

    Jeste dodam, ze preskakovani plati na VSECHNY karty, takze pokud chcete nekoho vypect a hodite mu tam +4, muze se stat, ze vam tam hned prileti dalsi, ale od cloveka, ktery jede pred vama (rozumej tak, ze predbehne) a vy berete 8 karet. Stejne tak u devitky, menicky barev, atd.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Please insert the signs in the image: